Černý bez
Bíle kvetoucí keře lemují české cesty, lesy i louky. Jsou tady totiž doma. Keře černého bezu kvetou na jaře, její květenství je velké a skládá se ze spousty bílých kvítků. Ty se během léta promění v plody bez a na podzim uzrávají. Zralé bezinky poznáte snadno. Mají sytě černou barvu.
Černý bez účinky
Bez černý (plod) má velice silné protizánětlivé účinky. Je to také silné analgetikum, především při neuralgických bolestech. Bezinky snižují krevní tlak a jsou mírně projímavé. Pozor, bez tepelné úpravy jsou bezinky jedovaté. Neotráví vás sice jedna kulička, ale můžete zažít velice nepříjemné potíže
Recepty z černého bezu
Černý bez je oblíbenou plodinou, která využívá k výrobě marmelád, bezinkového sirupu, ale také usušená jako výborný přírodní pomocník při různých neduzích.
Macerát z plodů černého bezu
Dlouhým louhováním sušených plodů vyrobíme silného pomocníka proti bolestivě a neuralgiím. Uklidňuje také křeče trávicího traktu a mírné nadýmání.
Bez černý – čaj
Na jeden hrníček čaje dáme 2 čajové lžičky plodů černého bezu. Čaj popíjíme horký, může být doslazený medem. Skvělý pomocník při nachlazení a nemocech horních cest dýchacích.
Bezové víno
Ze zralých bezinek můžeme vyrobit lahodné přírodní víno, které blahodárně působí na ledviny a močové cesty.
Bezinkový sirup
Podobně jako se vyrábí sirup z květů černého bezu, můžeme vyrobit i bezinkový sirup. Využívají se ale pouze zralé sytě černé plody bezu. Bezinkový sirup má výbornou chuť, výraznější než sirup z květů černého bezu, a krásnou červenou barvu. Je osvěžující a zároveň je jemným pomocníkem při dětských nachlazeních a horečkách.
https://www.nccih.nih.gov/health/elderberry
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355559/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28198157/