Zásilkovna zdarma od 699,- do Z-boxu.

Majoránka list

30 Kč 51 Kč 112 Kč 133 Kč od 30 Kč
Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Zvolte variantu
Varianta
Možnosti doručení

Voňavá bylinka pro jídla české kuchyně. Pomáhá uklidnit rýmu, rozbořená střeva a dávivý kašel. Harmonizuje trávicí činnost, krevní oběh a povzbuzuje chuť k jídlu. Ženám pomáhá při menstruačních křečích. Je mírné sedativum.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Majoránka

Voňavá bylinka pro jídla české kuchyně. Pomáhá uklidnit rýmu, rozbořená střeva a dávivý kašel. Harmonizuje trávicí činnost, krevní oběh a povzbuzuje chuť k jídlu. Ženám pomáhá při menstruačních křečích. Je mírné sedativum.


Majoránka list

Majoránka využití

V kuchyni milují majoránku všichni, kteří rádi vaří českou kuchyni. Přidává se do bramboráků, polévek, ale také k pečené kachně, huse nebo jehněčímu. Je to typické zabijačkové koření.

Naše babičky ale věděly, že majoránka je také výborná léčivka. Působí protizánětlivě a antisepticky. Pomáhá tedy hojit i zanícené rány. Má mírné sedativní účinky, harmonizuje činnost střev, mírní nadýmání, průjem i křeče v břiše. Velice účinný je čaj z majoránky proti kašli. Pomáhá při nachlazení, blahodárně působí na krevní oběh i vysoký krevní tlak. Působí na snižování škodlivého cholesterolu. Ženám pomáhá při menstruačních křečích.

Majoránka zahradní

Velice blízká příbuzná dobromysli a oregana, kterou často v prvním okamžiku rozeznáte pouze podle typické vůně. Dorůstá do výšky asi 30 centimetrů, a ač může být dvouletka, často se povede pěstovat ji pouze jeden rok. Potřebuje teplo, slunce a lehkou půdu. Pochází prostě ze Středomoří a chce své podmínky.

Majoránka účinky

Voňavá majoránka je velice bohatá na aromatické silice. Tím ale rozhodně nekončí. Obsahuje také hořčiny, třísloviny a flavonoidy. V čerstvé podobě dodá tělu i vitamín C.

Majoránka recepty

V české kuchyni má majoránka své důležité místo. Milujeme její nádhernou silnou vůni i typickou výraznou chuť, která dodává pokrmům naprosto typický charakter. Nejčastěji se v kuchyni využívá sušená majoránka. V léčitelství lze se sušenou majoránkou léčit po celý rok. Používá se samotná, ale také v bylinkových směsích na trávení, proti bolesti hlavy nebo na uklidnění.

Majoránka list

Čaj z majoránky

Jednoduchý čaj z majoránky pomáhá při uklidnit žaludek, střeva, ale také pocuchané nervy. Stačí vzít 2 lžíce sušené majoránky, zalít je hrnkem vroucí vody a nechat 10 minut louhovat.

Majoránkový čaj na kašel

Základem pro čaj z majoránky na kašel je majoránka, která se zalije studenou vodou a svaří po dobu 7 minut. Pak se nechá aspoň 10 minut odstát. Do odvaru přidáme lžíci medu a pár kapek citronu. Tento čaj milují i malé děti, kterým pomáhá s úporným kašlem.

Majoránková mast rychlá s červeným vínem

Majoránkovou mast proti rýmě a nachlazení můžete kdykoliv připravit doma. Základem je majoránka, tuk a případně červené víno. Stačí svařit lžíci červeného vína s jednou lžičkou majoránky. Po minutce přidat lžíci másla a nechat odstát. Majoránku můžete před uložením do lednice přecedit. Mast se vtírá na kraj nosu.

Majoránkový olej

Tři lžíce majoránky smícháme se 100 ml kvalitního oleje. Necháme měsíc stát v pokojové teplotě. Směs je dobré čas od času promíchat. Pak olej scedíme a nalijeme do tmavé lahvičky. Majoránkový olej je určený pro potírání bolestivých míst.

TIP: Silnější mast získáte, když necháte majoránku ve víně déle stát. Ideální je aspoň hodina. Zahřejete, přidáte tuk a směs přecedíte přes gázu. Až pak uložíte mast v lednici.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: