Maralový kořen
Už jste někdy slyšeli o rostlině parcha saflorovitá? Ne? Ale maralí kořen už vám určitě zní známěji. Je to totiž kořen zmíněné sibiřské rostliny. Jméno maral dostal po jelenech maral, které se jím na Jižní Sibiři živí. Je to vysoká a velice odolná víceletá bylina, která je vzhledově podobná našemu bodláku. Kořen má charakteristickou vůni a ukrývá obrovskou sílu.
Maralí kořen – účinky
Ve svých kořenech ukrývá parcha saponiny, třísloviny, silice a minerály (fosfor). Je také bohatá na ekdysteroidy, flavonoidy, terpeny a alkaloidy. Z dalších látek obsahuje tuky, bílkoviny, sacharidy, vitamíny (kyselina L-askorbová) i vlákninu.
Maral kořen – využití
O maralím kořenu se traduje, že je silným adaptogenem. Znamená to, že by měl pomoci tělu lépe zvládat stres a náročné životní tempo. Má napomáhat přirozenější regeneraci těla při únavě, podporovat imunitní systém a správné fungování srdce a cévního systému. Přispívá k harmonickému fungování našeho mentálního zdraví. Léčitelé ho někdy ordinují jako ochrannou bylinku pro játra.
Pozor, maral kořen není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Neměly by ho konzumovat ani malé děti.
Maral kořen – recepty
Kořen maral se využívá sušený k přípravě čaje. Můžete z něj ale připravit také tinkturu.
TIP: Pozor, maralí kořen by měl být silně povzbuzující. Nedoporučujeme tedy jeho konzumaci ve večerních hodinách před spánkem.
Maralí čaj
Nejlépe je drcený kořen maralu na 30 minut namočit do vody a pak teprve přivést k varu. Vaříme asi dvě minutky a další dvě pak necháme čaj odstát. Takto do čaje dostanete velkou sílu maralu.
Rychlý maralí nálev
Pokud spěcháte, nebojte se kořen maralu jen tak zalít vařící vodou. Nechte asi 10 minut odstát a můžete rovnou pít.
Maral – tinktura
Maralí tinkturu si snadno připravíte v domácích podmínkách. Stačí vzít asi 50 g kořene a zalít půllitrem silného čistého alkoholu. Nechte asi tři týdny macerovat. Často protřepávejte. Tinktura se užívá po lžičkách.