Měsíček květ celý
Související produkty
Bylinná směs pro uklidnění a zlepšení kvality spánku. Namíchaná z meduňky nať, heřmánku pravého květ, levandule květ, lípy květ, dobromyslu nať a kozlíku lékářského...
Bylinná směs s mátou, kopřivou, plodem rakytníku a třezalkou - bylinami osvěžujícími a podporujícími dobrou psychickou kondici. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500...
Detailní popis produktu
Měsíček květ celý
Květy měsíčku umí osvěžit unavené tělo, ale také pomoci s hojením drobných poranění, popálenin i hemeroidů. Játrům a střevům ulevuje a navrací jejich normální funkci. Pomáhá při nemocech dýchacích cest i s ženskými problémy.
Měsíček lékařský
Oranžovožluté květy dnes svítí na nejedné české zahrádce. Měsíček k nám ale dorazil ze Středozemí a Íránu. Je to krásná skoro metrová medonosná letnička, kterou lidé ve starověku používali ke zdobení, jako koření do jídla (nahrazoval drahý šafrán), ale také v magii. Bylinkáři pro léčivé účinky sbírají rozkvetlý květ měsíčku.
Měsíček lékařský - účinky
Oranžové květy měsíčku obsahují vysoké množství karotenoidů, silic, saponinů, kumarinů a glysidů. V účinných látkách je také hořčina calenden a kyselina salicylová. Je bohatý na vitamín C, pryskyřice a slizy. Nechybí ani účinné flavonoidy a éterické oleje, které jsou koncentrované v kalichu květu.
Měsíček lékařský - využití
Měsíček lékařský je součástí mnohých léčebných přípravků. Přispívá k normální funkci jater a střev, osvěžuje tělo a navrací normální funkci dýchacího systému. Je využíván pro schopnost pomáhat normalizovat stav pokožky a působit na dobré hojení ran.
Bylinkáři mu připisují sílu přispívat k zlepšování astma, kašle a bušení srdce. Ženám ho doporučují pro úpravu menstruace i zánětlivých onemocnění ženských orgánů. Má mít sílu přírodního antibiotika. Zkoumají se také jeho účinky při rakovině trávicích cest a ženských orgánů.
Měsíček lékařský - recepty
Měsíček lékařský popíjíme jako čaj, připravujeme z něj hojivé masti nebo léčebný měsíčkový olej. Lze ho ale také využít jako obklad.
• Čaj z měsíčku lékařského
Pro návrat k správné funkci jater, žlučníku, pomoc při zánětech, kašli či bolestivé menstruaci připravujeme čaj. Měsíček lékařský (1 lžíci), zalijeme studenou vodou (2 dcl) a přivedeme k varu. Krátce (2 min) povaříme a necháme odstát asi 10 minut.
• Oplach z měsíčku při zánětu spojivek
Vychlazený odvar můžete použít také jako oplach očí při zánětu spojivek.
• Kloktadlo z měsíčku
Čaj z měsíčku je výborným kloktadlem při zánětech dutiny ústní nebo krku. Doporučujeme i pro tyto potřeby připravit odvar, který je silnější než nálev.
• Odvar při zánětech pochvy
V receptech starých bylinkářů můžeme najít také recept na výplach pochvy při bílém výtoku. Bylinkáři doporučují vzít asi hrst měsíčkových květů (ideálně bez kalichu), zalít 2 litry studené vody a povařit 2 minuty. Nechat trochu vychladit a přilít do sedací koupele. Koupel by měla mít maximálně 37 °C.
• Mast – měsíček lékařský
Z čistého sádla a květů měsíčku se připravuje domácí měsíčková mast. Poměr je asi 2 hrsti květů na 250 g sádla. Pomáhá při léčbě drobných poranění, ale také při bolestivých bradavkách při kojení.
• Olej z měsíčku lékařského
Květy měsíčku zalijeme kvalitním rostlinným olejem a necháme asi 14 dní macerovat na slunci. Je výborný na hojení ran, spálenin, ale také k zlepšování stavu hemeroidů. Při masáži olej uklidňuje a navozuje pocit relaxace.
• Měsíčkové obklady
Z čerstvých květů měsíčku můžete připravit obklady na křečové žíly a jizvičky. Podobě můžete bylinu napařit nebo využít odvar.
• Tinktura z měsíčku
Květy měsíčku zalijeme čistým alkoholem a necháme asi dva týdny louhovat. Poměr květů a alkoholu by měl být asi 1:10. Tinkturu lze užívat vnitřně i zevně. Traduje se, že pomáhá na drobné rány i při léčbě rakoviny ženských orgánů.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.