Voňavá luční bylina umí čistit močové cesty a ledviny, uklidnit trávení i dýchací cesty. Pomáhá ženám s problematickou menstruací a v přechodu. Zastavuje krvácení, zlepšuje stav hemeroidů a snižuje cholesterol v krvi.
Řebříček obecný
Najdete ho na suchých loukách, v příkopech kolem cest i na okrajích lesů po celé České republice. Ale neroste jen u nás. V Číně ho využívali k věštění, v Německu k dochucování piva. V minulosti ho bylinkáři nazývali králem v léčbě ženských nemocí a i dnes si ho velice ceníme.
Řebříček květ – účinky
Květ řebříčku obsahuje glykosidickou hořčinu, silice s azulenem. Ta je podobná jako u heřmánku, ale její účinky jsou silnější. Z dalších látek obsahuje řebříček obecný cholin, flavony, třísloviny, kumaríny, aldehydy, kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou.
Řebříček květ – využití
Řebříček využíváme pro jeho schopnost navozovat normální funkci močových cest a ledvin. Přispívá k dobré funkci trávení i dýchacího systému. Umí přispět k lepšímu menstruačnímu komfortu. Navozuje normální činnost cévní soustavy. Přispívá k lepšímu metabolismu tuků, úpravě cholesterolu v krvi a kontrole tělesné hmotnosti.
Bylinkáři považují řebříček za zásadní ženskou bylinu. Traduje se, že účinně tlumí krvácení, ať už jsou gynekologického či jiného původu. Přikládání řebříčku na krvácející rány bylo dříve naprosto běžné. Dále ho doporučují na ženské potíže, hemeroidy a nehojící se rány. Dělají z něj kloktadla na záněty dutiny ústní a krku. Traduje se, že utiší nepříjemný kašel. Je vyhledávanou bylinou pro ženy v přechodu.
Řebříček – recepty
Řebříček je výborný jako čaj, obklad, ale také jako výplach či sedací koupel. V čajích se používá nejčastěji v kombinaci s dalšími bylinkami.
Řebříček obecný – čaj
Z řebříčku můžeme připravit jednoduchý nálev na ženské potíže. V takovém případě k němu přidáme kontryhel, měsíček a šalvěj.
Čaj z řebříčku na křečové žíly
Pokud máme křečové žíly, doporučují léčitelé přidat do nálevu k řebříčku sléz a pampelišku.
Odvar na hemeroidy
Pokud hemeroidy krvácí (nebo také na krvácení z nosu), připravíme si odvar z hrsti řebříčku a půl litru vody. Přivedeme k varu a odstavím. Chladný odvar použijeme k sedací koupeli nebo k oplachování krvácejících ran.
Mast na hemeroidy
Z domácího čistého sádla a květů řebříčku můžeme připravit mast. Její účinky by měly být silnější, pokud k řebříčku přidáte také listy maliníku.
Sedací lázeň
Ženám, které trpí na záněty vaječníků, bolestech z prochladnutí a záněty, doporučují léčitelé připravit si sedací koupel s řebříčkem. V takovém případě namočíme řebříček den předem do studené vody. Necháme máčet asi 12 hodin a scedíme. Zahřejeme a vlijeme do koupele teplé. Důležité je po koupeli neprochladnout. Ideální je vlézt si do postele.
Tinktura z řebříčku
Z řebříčku můžete připravit domácí tinkturu. Stačí vzít hrst řebříčku, zalít ho čistým alkoholem (asi půl litru) a nechat louhovat tři týdny.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.