Bylinná směs pro štíhlou linii a vitální tělo. Obsahuje černý bez, zlatobýl, červená řepa a libeček. Jednu polévkovou lžíci zalejte 400-500 ml teplé vody, nebo...
Bylinná směs odvodnění, vhodná pomoc při otoku kotníku, lýtek a celkového zavodnění organismu, z pečlivě vybraných bylin: kopřivy, hlohu, přesličky, tužebníku a...
Bylinná směs pro uklidnění a zlepšení kvality spánku. Namíchaná z meduňky nať, heřmánku pravého květ, levandule květ, lípy květ, dobromyslu nať a kozlíku lékářského...
Bylinná směs Nachlazení obsahující podběl, heřmánek, třezalku, mátu a šalvěj přispívající k normální funkci dýchacích cest a podporující imunitu organismu. Jednu polévkovou...
Životabudič z dálných asijských zemí, který umí nabudit imunitu 1, 2, 3i kolísající sexuální funkce. Přispívá k lepší psychické kondici, soustředění i pozornosti. 5 Působí na dlouhodobou paměť i na nepříjemnosti menopauzy.
Ženšen pravý
Blahodárné účinky ženšenu znali asijští léčitelé už před mnoha staletími. V léčitelství se využívá pravý, korejský, čínský, bílý nebo červený ženšen. Účinky jednotlivých druhů se mohou lišit, podle množství účinných látek. Je to vytrvalá bylina, která má původ v Asii, ale roste také v Americe nebo v Rusku. Využívá se z ní kořen, který obsahuje cenné látky. Ty mohou za báječné účinky ženšenu.
Denní dávka ženšenu
Záleží na druhu ženšenu, ale i ženšen by se měl užívat s rozumem. Maximální denní dávka asijského ženšenu by měla být asi 200 mg, u sibiřského to může být až 300 mg a u amerického se uvádí konce 3 g. Tato dávka by měla být rovnoměrně rozdělena do několika dávek během jednoho dne.
Ženšen – účinky na zdraví
Na lidské zdraví působí prostřednictvím cenných ginsenosidů. Obsahuje aminokyseliny, polysacharidy i koktejl vitamínů.
Ženšen – využití
Schválená zdravotní tvrzení nemá, přesto je hojně užívaný. Někteří léčitelé ho považují za tzv. adaptogen. Tedy rostlinu, která pomáhá zvyšovat odolnost organismu proti fyzickému a psychickém stresu. Využívá se k podpůrné léčbě krevního oběhu, ale také k prohloubení spánku. Má být výborný antioxidant 4 a zvyšovat přirozenou obranyschopnost.
Traduje se, že zlepšuje sexuální funkce 6 u mužů i žen. Má zvyšovat soustředění, pozitivně působit na dlouhodobou paměť i pozornost. Pozitivně působí na psychickou kondici, vitalitu a urychlovat rekonvalescenci po úrazu či nemoci. 5 Ženám má pomáhat s nepříjemnými projevy menopauzy. V Asii se užívá také k udržení normální hladiny cukru v krvi. 7
Ženšen - Negativní účinky
Ženšen je silná léčivka. Proto pokud se objeví hypertenze, nespavost, zvracení, bolesti hlavy nebo krvácení z nosu, okamžitě ho přestaňte užívat a raději se poraďte se svým lékařem. Zároveň může nepříznivě reagovat s léky na ředění krve, proti diabetu, psychofarmaky, kofeinem, imunosupresivy či stimulanty. Vždy doporučujeme poradit se s lékařem, než začnete ženšen užívat.
Ženšen – recepty
V Číně se ženšen užívá v polévkách i jako čajový nálev. Kořeny ženšenu se někdy také kandují nebo se z nich vytváří silný roztok.
Čaj – ženšen
Z kořene ženšenu si můžete připravit vynikající čaj. Lžičku sušeného ženšenu zalijte hrnkem vroucí vody a nechte asi půl hodiny stát.
Ženšenový čaj (odvar)
Dvě lžičky ženšenu zalijte půl litrem studené vody a vařte asi 10 minut. Dále nechte odstát 20 minut a popíjejte během dne.
Víno s ženšenem
Vynikající posilující víno vznikne z litru kvalitního vína, do kterého přidáte lžíci ženšenu, kopřivy a maralího kořene. Nechte dva týdny odstát. Tento nápoj se užívá ráno a večer v množství asi 1 dcl po dobu až čtvrt roku.
Ženšenová tinktura
Lžičku ženšenu zalijte dvěma deci silného kvalitního alkoholu. Nechte 14 dní (minimálně) louhovat. Sceďte a užívejte 3x denně 25 kapek do sklenice vody. Kůra by měla trvat asi měsíc.