Bylinná směs odvodnění, vhodná pomoc při otoku kotníku, lýtek a celkového zavodnění organismu, z pečlivě vybraných bylin: kopřivy, hlohu, přesličky, tužebníku a...
Bylinná směs výborné chuti i vůně podporuje normální činnost cévní soustavy a přispívá k přirozenému běhu kardiovaskulárního systému. Namíchána z borůvkové natě, bazalky, hlohu,...
Bylinná směs Dobrou noc je určena pro podporu zdravého a kvalitního spánku. Tato směs obsahuje akát květ, chmel, meduňku list, heřmánek květ a mučenku nať a kozlík kořen, které...
Voňavé květy hluchavky milují ženy, které potřebují řešit gynekologické záněty, harmonizovat menstruaci a posílit poševní sliznice. Ulevují při kašli, bolesti v krku a zánětech v ústech. Uklidňují žaludek i střeva.
Hluchavka bílá
Bylinka, která roste na českých loukách, a kterou si lze v době před rozkvětem snadno splést s kopřivou. Jakmile rozkvete, už mýlka není možná. V přírodě rostou i další barevné varianty, ale k tradičnímu léčení se užívá nejvíce hluchavka bílá.
Také jste jako děti trhali kvítky hluchavky a vysávali z nich sladkou šťávu? Ne? Tak to někdy na procházce vyzkoušejte. Jejich sladkost vás mile překvapí.
Hluchavka – účinky
Květy hluchavky bílé obsahují nejvíce účinných látek z celé rostliny. Jejich protizánětlivá síla spočívá v obsahu taninů, saponinů, slizu, cholinu, kyseliny rozmarýnové, silic a flavonoidů. Jsou bohaté na minerály (železo, draslík) a kyselinu křemičitou.
Hluchavka bílá – využití
Úžasné jsou protizánětlivé účinky hluchavky. Je ale také výborné přírodní antidepresivum a sedativum. Užívá se v péči osliznice, které umí léčit i ochránit. Tlumí křeče při menstruaci, harmonizuje ji a pomáhá i v klimakteriu. Její hojivá síla se využívá při kašli, zánětech v ústech i uklidnění žaludku a střev. Oblíbená je jako pomocník při hemeroidech, popáleninách nebo k léčbě různých kožních problémů.
Hluchavka – recepty
Hluchavka bílá (květ) se užívá v čajích, ale také jako sedací koupel nebo oplachy postižených míst.
• Hluchavka – čaj hojivý
Hluchavkový čaj proti bolesti v krku, gynekologickým zánětům nebo při průjmu potřebuje na přípravu trochu času. Připravuje se totiž jako výluh. Lžičku květů hluchavky dejte do hrníčku se studenou vodou a nechte stát přes noc. Ráno pouze zahřejte a popíjejte. Pozor, nevařit. Během louhování se do vody uvolní hojivý sliz a protizánětlivé třísloviny.
• Hluchavka bílá – čaj pro harmonizaci menstruace
Tento čaj je nejlépe připravit spolu s dalšími bylinami, které podporují správnou činnost ženských orgánů. Míchá se hluchavka bílá, řebříček, kontryhel, meduňka a někdy také sedmikráska. Směs bylin se pouze spaří a nechá louhovat asi 10 minut. Čaj z hluchavky a dalších bylin je vhodné popíjet v období před menstruací.
• Sedací lázeň k léčbě gynekologických potíží
Hrst květů hluchavky bílé (můžete přidat i nať) zalijeme litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Nálev přidáme do sedací koupele. Koupel se doporučuje provádět každý den do vymizení potíží. Pomáhá při svědění a suché poševní sliznici.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.