Řebříček obecný
Drobné bílé kvítky a typické listy řebříčku najdeme na krajích lesů, na loukách i kolem cest. Roste u nás, ale také na mnoha místech ve světě. V Číně mu připisovali magickou moc, v Německu z něj dokonce vyráběli pivo. My ho milujeme kvůli jeho léčivým schopnostem.
Řebříček nať – účinky
Vůni dává řebříčku silice s azulenem, chuť pak hořčiny. Kromě nich řebříček obsahuje také cholin, flavony, třísloviny, kumariny a aldehydy. Je bohatý také na kyseliny. Obsahuje kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou.
Řebříček - recepty
Řebříček používáme nejčastěji ve formě nálevu. Je ale také vhodný do sedacích koupelí, k oplachům, obkladům či jako mast. Vynikající je i řebříčková tinktura.
• Řebříček obecný – čaj pro ženy
Řebříčkový čaj připravujeme jako nálev. Vezmete bylinu a zalijete ji horkou vodou. Necháte louhovat asi 10 minut. Nic nevaříte. Pro léčbu ženských potíží přidáváme k řebříčku kontryhel, měsíček či šalvěj.
• Řebříček obecný – čaj na křečové žíly
Do nálevu tentokrát přidáme také sléz a pampelišku.
• Sedací koupel z řebříčku
Večer namočíme hrst řebříčku do půl litru studené vody. Po 12 hodinách scedíme, zahřejeme a nalijeme do lázně. Pozor, po koupeli neprochladnout a důkladně se zabalit.
• Odvar na hemeroidy a krvácející rány.
Řebříček zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Dále už nevaříme. Odstavíme a necháme vychladnout. Můžeme vlít do sedací koupele nebo použít jako oplach.
• Mast na hemeroidy
Na hemeroidy si můžeme připravit také mast. Využijeme na ní domácí nesolené sádlo, řebříček a listy maliníku.
• Řebříčková tinktura
Hrst řebříčku zalijeme čistým silným alkoholem. Po třech týdnech scedíme a užíváme po lžičkách.