Chmel otáčivý
Snad každý Čech ví, že chmel se využívá při výrobě piva. Kromě zlatavého moku, ale má mnoho prospěšných látek, které znali už staří Řekové a Římané. Je to vytrvalá liánovitá rostlina s naprosto typickou a nezaměnitelnou vůní. Hlavní oddenek je bohatě větvený. Na jednotlivých větvích je spousta listů i květů. Má samčí (svazečky) a samičí (typické šištice) květy. A právě šištice samičích květů se využívají v léčitelství.
Chmel využití
Šištice chmelu mají silné antioxidační vlastnosti, které vyhrávají dokonce i v porovnání s vitamínem C. Má antibakteriální, antivirotcké, protizánětlivé a protiplísňové účinky. Intenzivně se zkoumají i jeho protirakovinné účinky. Umí napomáhat prevenci proti zubnímu kazu, Alzheimeru a Parkinsonu. Ženy uvítají jeho pomoc při nepříjemných projevech menopauzy. Blahodárně působí také na trávení. Hojně se využívají jeho sedativní a bolest tišící vlastnosti.
Chmel recepty
Chmel otáčivý je jednou ze základních surovin pro vaření piva. V čerstvém stavu ho lze konzumovat jako zdravou zeleninu. Sušený chmel se pak využívá v léčitelství ve formě čajů, tinktur, likérů nebo třeba jako přísada do bylinkové koupele.
• Chmelový čaj
Čaj z chmelových šištic je výborným prostředkem v boji s nespavostí, ale ulevuje i při nepříjemných projevech menopauzy, jako je pocení, nervozita a nekvalitní spánek. Lžičku chmele zalijeme šálkem vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Chmel můžete doplnit o meduňku a kozlík.
• Tinktura z chmele
Šištice chmele zalijeme čistým silným alkoholem a necháme louhovat minimálně 14 dní. Přecedíme a užíváme po kapkách.
• Chmelové mléko
Kdo by neznal typický nápoj na usnutí. Víte ale, že do vroucího mléka můžete přidat půl lžičky chmele, med a mletou skořici? Získáte výborného pomocníky pro kvalitní spánek.
TIP: Klasické kravské mléko můžete směle nahradit rostlinnou či bezlaktózovou variantou. Nápoj je pak vhodný i pro lidi s intolerancí na laktózu nebo vegany.
• Chmelový likér
Opět jeden z prostředků pro lepší usínání. Zde ale doporučujeme smíchat chmel, meduňku, hřebíček, skořici, badyán a med. Vše zalijeme čistým alkoholem. Ideální je kvalitní domácí pálenka. Necháme dva týdny louhovat, scedíme a před spaním užíváme panáčka lahodného likéru.
• Bylinkový polštář
Chmelové šišky vložíme do plátěného pytlíku a dáme pod polštář nebo do povlaku. Typická vůně chmele nám pomůže s kvalitnějším spánkem.