Anýz vonný (bedrník)
Křehká rostlina anýzu je pěstována především kvůli jeho plodům, které připomínají drobná semena. Využít se ale dají i čerstvé listy či květy. Semena sklízíme až v momentě, kdy začínají sama opadávat. Bývá to nejdřív během srpna. Ve starých knihách bylinkářů má anýz jméno bedrník.
TIP: V českých krajích se pěstuje několik bylinek, které jsou si velice podobné. Naštěstí mají všechny typickou výraznou vůni a tak je nezaměníme. Jsou to anýz, fenykl, kopr a kmín.
Anýz účinky
Nejen krásně voní a báječně chutnají plody bylinky anýz. Léčivé účinky jsou také víc než bohaté. Umí výborně uklidnit rozbouřené trávení i dýchací cesty postižené kašlem. Je mírně močopudný. Harmonizuje močové cesty i funkci ledvin.
Podporuje vylučování trávicích enzymů, což zlepšuje trávení, ale také uklidňuje činnost střev. Je báječný pomocník při střevních chřipkách. Umí totiž uklidnit střeva i zvracení. Jako jediné koření má anýz analgetické účinky a to především na hladké svalstvo.
Anýz - využití
Anýz je využíván při chorobách trávení, střevních chřipkách, ale také při onemocněních močových cest. Stejný anýzový čaj je úžasný, pokud máte silný kašel. Uklidňuje a odhleňuje dýchací cesty.
Zbožňují ho maminky, protože anýzový čaj umí uklidnit i nepříjemnou dětskou koliku. Pokud ho popíjí kojící matky, podporuje u nich tvorbu mateřského mléka. Látky z čaje pak přejdou do mléka a i touto cestou pomáhají zabránit nepříjemné dětské kolice.
Anýz recepty
Receptů s anýzem je nespočet. Přidává se do bylinných směsí, hojivých čajů, ale také je to výborné koření.
Anýzový čaj (účinky a využití)
Léčivý čaj z anýzu připravíte zcela jednoduše. Stačí zalít jednu čajovou lžičku anýzu horkou vodou a nechat 10 minut odstát. Pokud připravujete anýzový čaj kvůli kašli či podpoře tvorby mateřského mléka, můžete si ho osladit medem. Je-li však určený na uklidnění trávení, med doporučujeme vynechat. Pro malé děti doporučujeme připravit čaj slabší.
TIP: Uvolňování účinných látek do čaje podpoříte rozdrcením semen anýzu před jejich zalitím horkou vodou.
Anýzová tinktura
Anýz zalijeme vodkou nebo silným alkoholem v poměru 2 lžíce plodů na 2 dcl alkoholu. Nechte 3 týdny louhovat, po té přeceďte a uchovávejte v temnu a chladu. Tinkturu můžete přidávat po lžičkách při kašli nebo bolestech břicha. Pomáhá povzbudit trávení.
TIP: Zředěním anýzové tinktury připravíte úžasnou čistící ústní vodu.
Anýzový likér
Při přípravě anýzového likéru se k anýzu často přidává skořice. Koření vložíme do alkoholu, přidáme cukr a necháme odpočívat minimálně 6 týdnů. Přecedíme a nalijeme do tmavých lahví. Čím je likér starší, tím je jemnější.