Vážení zákazníci, náš e-shop je momentálně na dovolené. Objednávky budou expedovány 22. 7. Děkujeme za pochopení.

Bylinky na kašel

Obecně se dá říci, že tzv. bylinky na kašel působí tak, že podporují normální funkci dýchacího systému. Pomáhají navracet horní i dolní dýchací cesty, hltan a nos zpět do harmonie. Bylinky na kašel a průdušky pomáhají uvolňovat zahlenění, usnadňují vykašlávání a napomáhají hojícím procesům.

Bylinky na kašel a průdušky

Bylinkáři tyto bylinky milují pro jejich nenásilnou schopnost narovnávat přirozenou funkci dýchacího systému. Každá se hodí na trošku něco jiného, ale dají se dobře kombinovat.

 • Andělika – Poskytuje tělu celkovou vzpruhu a sílu při boji s infekčními chorobami. Je skvělým pomocníkem při urputném kašli.
 • Bez černý květ – Blahodárně působí na náš imunitní systém, pomáhá snižovat horečku a podporuje vylučování potu.
 • Divizna – Bylinka na kašel, kterou milují maminky a jejich děti. Pomáhá navracet normální funkci dýchacího systému, podporuje vykašlávání a podle bylinkářů přirozeně tlumí křeče průdušek.
 • Echinacea – Pod latinským názvem echinacea se ukrývá známá třapatka nachová. Síla, kterou ukrývá v kořenech, nám pomáhá povzbudit imunitu, harmonizovat dýchací cesty a bojovat s nachlazením.
 • Eukalyptus – Blahovičník přináší doslova blaho pro naše dýchací cesty. A to především při kašli a zahlenění. Umí bojovat s viry i bakteriemi, ale také mírnit svalové křeče. Pomůže i na bolavý krk.
 • Fenykl – Semena fenyklu řadíme mezi bylinky na kašel a zahlenění. Umí totiž uklidnit nepříjemné křeče při kašli, uvolňují zahlenění a působí na celkovou normalizaci dýchacích cest.
 • Jalovec – Bylinkáři doporučují jalovčinky ve formě čaje proti kašli, kdy má usnadňovat vykašlávání hlenů.
 • Lékořice – Skvělá bylinka na suchý kašel, která normalizuje funkci dýchacích orgánů. Podle bylinkářů se hodí také při bronchitidě nebo astmatu.
 • Levandule – Voňavá levandule napomáhá normalizovat funkci dýchacích cest a počítá se tak mezi bylinky proti kašli.
 • Lípa – Z květů lípy doporučujeme připravit čaj na kašel, který podporuje uvolňování a vykašlávání nepříjemných hlenů.
 • Mateřídouška – Voňavá bylinka, která pomáhá navrátit stav dýchacích cest do normálu a zároveň povzbuzuje naši imunitu.
 • Oregano – Naše babičky vařily z oregana čaj, který pomáhal při silném kašli, ale připravovaly také prášek z oregana, který měl pomoci i při opravdu úporných potížích.
 • Podběl – V zimě nás často trápí suchý kašel, bylinky, které pomáhají, ale sbíráme v jinou roční dobu. Třeba podběl je typickou jarní bylinkou, kterou oceníme v zimě.
 • Řepík – Bývá často součástí čajových směsí proti kašli, rýmě a zánětům horních cest dýchacích.
 • Tymián – Patří mezi bylinky proti kašli, protože podle tradičních bylinkářů napomáhá harmonizovat dýchací cesty i imunitu.

Čaj na kašel

Nálev z divizny má vynikající účinky při kašli, ale také laryngitidě nebo silné rýmě. Jen nezapomeňte dobře přecedit drobné chloupky rostliny přes jemné sítko. Čaj na suchý kašel z lékořice používaly už naše babičky, důležité je připravit ho formou odvaru. Bojujete-li s nachlazením, budou se hodit typické bylinky na rýmu a kašel, jako je černý bez, lípa, mateřídouška nebo oregano.

Čajová směs bylin proti nachlazení a kašli

Pokud vás zlobí potíže spojené s nachlazením a kašel, doporučujeme vyzkoušet lahodnou bylinnou směs Nachlazení.

Sirup proti kašli

Oblíbená zimní medicínka pro nejmenší je tymiánový sirup. Připravíte ho snadno doma z bylinky zakoupené v zahradnictví. Vyzkoušet můžete také výborný posilující sirup z květů černého bezu nebo mateřídoušky.

Tinktury

Z bylinek můžete připravit také lihovou tinkturu. Hodí se to především u bylinek, jejichž účinné látky jsou ukryty především v kořenech. Jako je to třeba u třapatky.

Masti

Léčivé bylinky proti kašli nemusí mít jen formu, která se dá vypít. Oblíbené jsou také bylinné masti, které natíráme na hrudník a do oblasti lopatek. Tymiánová mast je osvědčený bylinkářský prostředek při kašli, nachlazení a zahlenění.

Bylinný prášek proti kašli

Byliny proti kašli mohou mít i velice netradiční formu užití. Ve starých knihách si bylinkáři předávají tradiční babičkovský recept proti silnému kašli. Smíchat lžičku medu s práškem z oregana.

Inhalace

Typickou podpůrnou léčbou při kašli, rýmě a zahlenění jsou bylinné inhalace. Nepotřebujete k tomu žádné speciální náčiní, stačí jen horký nálev z bylin a ručník, který přehodíte přes hlavu a hrnec. Jen pozor, neopařte se. K inhalacím doporučujeme diviznu, mateřídoušku, tymián a samozřejmě také eukalyptus.

Tip pro děti – domácí pastilky proti kašli

Z květů lípy můžete snadno připravit domácí bonbonky, které pomáhají v boji s nepříjemným kašlem a zároveň je děti milují.

Vyšetření lékařem

Vždy doporučujeme při zdravotních potížích vyšetření odborným nebo praktickým lékařem. Byliny nemohou nahradit medikaci.

18 položek celkem
bylinný čaj Nachlazení v sáčku
od 75 Kč

Bylinná směs Nachlazení obsahující podběl, heřmánek, třezalku, mátu a šalvěj přispívající k normální funkci dýchacích cest a podporující imunitu organismu. Jednu polévkovou...

449/50G
andelika koren rez
od 48 Kč

Andělika lékařská uklidňuje tělo i duši. Je prospěšná při harmonizaci trávení, migréně i únavě. Pomáhá při kašli, dně i revmatismu. Bojuje proti nepříjemnému zápachu z úst....

209/50G
bez černý květ řez 2
od 59 Kč

Bílé květy bezu pomáhají snižovat horečku, usnadňují vykašlávání a uklidňují bolavý krk a hlasivky. Léčí revmatické potíže, harmonizují močové cesty. Rutin zajišťuje lepší...

215/50G
divizna velkokvěta květ na lžičce
od 78 Kč

Jasně žluté květy divizny velkokvěté pomáhají především při kašli a bronchitidách. Usnadňuje vykašlávání a tlumí křeče dýchacích cest. Působí antiviroticky a protizánětlivě....

221/50G
echinacea koren na lzicce
od 58 Kč

Třapatku nachovou užívali už indiáni. Při bolestech žvýkali její kořen. V Evropě je od 17. století. Echinacea-kořen má silné antibiotické, protivirové, protizánětlivé...

566/50G
eukalyptus list
od 25 Kč

Listy blahovičníku (eukalyptu) přinášejí úlevu v různých směrech. Milují je všichni, které postihla rýmička, kašel či zánět průdušek. Ulevuje od tlaku každodenních strastí,...

527/50G
fenykl plod celý na lžičce
od 19 Kč

Aromatické plody (semínka) fenyklu přinášejí úlevu pro naše trávení. Tlumí křeče, mírní nepříjemné nadýmání i zvracení. Celkově uklidňují organismus. Pomáhají při kašli a...

89/50
fenykl plod mletý na lžičce
od 25 Kč

Mletá semínka fenyklu jsou připravena o okamžitému použití. Uklidňují trávení, mírní nadýmání i křeče. Pomáhají při úzkostech, kašli i odhleňování. Fenyklový čaj uklidňuje...

92/50G
jalovec plod celý na lžičce
od 37 Kč

Plody jalovce jsou výborným kořením ke zvěřině a uzenému. Pomáhají při onemocnění močových cest. Bojují s viry (opary), ulevují při kašli, revmatických bolestech a...

95/50G
jalovec plod mletý na lzicce
od 33 Kč

Mletý jalovec je připraven pro okamžité použití ve zvěřinových receptech i pro rychlou přípravu čaje. Pomáhá při bolavých kloubech, kašli, oparům, čistí tělo i lymfatický...

110/50G
lekorice koren na lžičce
od 29 Kč

Vzývali ji staří Číňané i náš Vašek Neckář. Sladké dřevo nejen výborně chutná, ale také léčí kašel, nachlazení, harmonizuje trávení, nervy i menstruaci. Zbožňují ho ženy, které...

302/50G
levandule na lžičce
od 39 Kč

Omamně vonící levandule provoní šatník, uleví při křečích žaludku i dýchacích potížích. Umí uklidnit nervy, pomoci s usínáním i osvěžujícím spánkem. Harmonizuje trávení a...

305/50G
Nahoru
Další produkty