Zásilkovna Z-Point nad 699 Kč zdarma

Čekanka kořen

20 Kč 38 Kč 96 Kč 154 Kč od 20 Kč
Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Zvolte variantu
Varianta
Možnosti doručení

Pamatujete si na cikorku? Čekanka kořen nemusí být jen chutnou náhražkou kávy. Napravuje trávení, čistí játra i žlučník. Normalizuje krevní cukr. Je skvělá pro jarní detoxikaci. Podporuje srdce, cévy, kosti a klouby.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čekanka kořen

Pamatujete si na cikorku? Čekanka kořen nemusí být jen chutnou náhražkou kávy. Napravuje trávení, čistí játra i žlučník. Normalizuje krevní cukr. Je skvělá pro jarní detoxikaci. Podporuje srdce, cévy, kosti a klouby.

Čekanka kořen

Čekanka obecná

Volně rostoucí bylinka, která často lemuje vesnické cesty a barví jejich okraje do modra. Své krásné modré květy otvírá jen za slunných dnů. Kromě Evropy ji můžeme najít v Africe, Americe, Asii i Austrálii. K léčivým účelům i jako chutnou zeleninu ji využívali už staří Egypťané. Naše babičky i znaly také jako známou náhražku kávy – cikorku.

Pro léčivé účinky se využívá čekanka kořen i nať. Mladé puky čekanky jsou skvělou a zdravou zeleninou.

Čekanka obecná – léčivé účinky

Malý modrý zázrak přírody, to je čekanka. Léčivé účinky má díky velkém obsahu inulinu, tříslovin, cholinu, pryskyřice, slizu, hořčin a minerálů. Nechybí v ní vitamíny a také latex. Kořen čekanky se využívá sušený.

Čekanka není vhodná při výskytu žlučníkových kamenů nebo alergii na hvězdicovité rostliny.

Čekanka obecná – využití

Pro svou hořkou chuť a účinné látky je skvělým pomocníkem při nechutenství i trávicích potížích. Posiluje normální funkci jater a žlučníku. Normalizuje trávení. Využívá se při jarních očistných kůrách. Působí na normální funkci srdce a cév, upravuje hladinu glukózy v krvi. Je močopudná. Normalizuje stav kostí a kloubů. Má ochlazující a stahující účinek.

Čekanka kořen

Čekanka – recept

Čekanka (kořen) se využívá především v nálevech. Skvělé jsou ale také obklady nebo káva našich babiček – cikorka.

 •  Čekanka kořen - čaj

Čaj z čekanky podporuje normální trávení, čistí a posiluje játra i funkce žlučníku. Je výborným pomocníkem při zácpě na cestách. Pomáhá čistit pleť. Po dobu dvaceti minut necháme bublat 1 lžičku kořene čekanky v hrnku horké vody. Scedíme a pijeme teplé před jídlem. Do čaje můžeme přidat i nať čekanky pro vyšší účinek.

 •  Obklady z čekanky

Z odvaru můžeme připravit obklady, které pomáhají ulevit od bolestivých kloubů.

 •  Čekanková káva – cikorka

Z kořene čekanky lze připravit chutnou náhražku kávy. Kořeny je pouze potřeba sušit, dokud nemají hnědou barvu. Využít k tomu musíme umělé teplo. Ideálně kuchyňskou troubu. Následně je umeleme a využíváme podobně jako klasickou kávu.