Heřmánek římský
Vytrvalá rostlinka naší přírody a blízký příbuzný heřmánku pravého. Vyrůstá do výšky maximálně 30 centimetrů a může mít dva druhy květů. Buď je plnokvětý, nebo má květy velice podobné jako heřmánek pravý. Můžete ho znát i pod názvem rmen sličný. Heřmánek římský postrádá typickou heřmánkovou vůni a květní lůžko je nižší a vyplněné.
Heřmánek římský – účinky
I heřmánek římský obsahuje účinné látky, které bylinkáři používají k léčbě mnoha neduhů. Obsahuje estery některých kyselin, hořčiny, flavonoidy, silice a cholin (patří do skupiny vitamínů B).
Heřmánek římský – recepty
Heřmánek římský se často využívá místo heřmánku pravého, pokud ho dotyčný nesnáší. Pokud děti odmítají aromatický heřmánek pravý, je heřmánek římský jeho kvalitní alternativou, kterou zvládnou vypít.
• Heřmánkový čaj
Připravte si čaj z heřmánku římského. Jeho popíjení mírní žaludeční křeče, působí proti nechutenství a ulevuje při bolestivé menstruaci.
• Nálev z květů heřmánku římského proti stresu
Při nespavosti, napětí a stresu pomáhá pití nálevu z heřmánku římského.
• Kloktadlo a výplach úst
Při zánětech mandlí, ústní dutiny nebo po trhání zubů můžete využít odvar z heřmánku římského. Pozor, odvar nechte dobře vychladnout.
• Obklady při zánětech spojivek
Při zánětu spojivek si připravte obklad z nálevu. Můžete tako zabalit sušený heřmánek římský do gázy, takové balíčky přelít vařící vodou a nechat 10 minut louhovat. Obklady nebo heřmánkové balíčky, dobře vychladlé, přikládáme na oči. Doba působení je asi 10 minut. Můžete několikrát denně opakovat.
• Hojení ran
Odvar nebo čaj z heřmánku pomáhá zevně k hojení ran. Připravte si jednoduché obklady, které na rány pravidelně přikládejte, nebo odvarem (vychladlým) rány omývejte.