Kopřiva list řez
Související produkty
Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Čaj vhodný při onemocněních horních cest dýchacích doprovázených kašlem. Namíchán z plicníku, anděliky, třapatky, dobromyslu a lahodné pomerančové kůry. Jednu polévkovou...
Detailní popis produktu
Kopřiva list řez
Královna rumišť i léčitelství. Kopřiva působí blahodárně na kosti, klouby, vlasy i nehty. Harmonizuje trávení, močové cesty i cévy. Tiší pocuchané nervy i neurologické problémy. Ulevuje při těžkých nohou i chřipkových stavech.
Kopřiva dvoudomá
Typická vytrvalá bylina, která kraluje nevzhledným rumištím, starým zdím nebo zarostlým koutům přírody i zahrad. Má velice tuhý kořínek plný léčivých látek a listy, které umí léčit i popálit. Má samčí i samičí květenství. V kuchyni se často využívají mladé listy kopřiv, ale také semínka. Je to oblíbená bylina jarních očišťovacích kůr.
Kopřiva – účinky
Kopřiva léčivé účinky ukrývá v listech a kořenech. Listy jsou bohaté na zelené rostlinné barvivo chlorofyl. Bohatá je také na minerály, jako je hořčík, vápník, draslík a železo. Užitečná je také kyselina křemičitá a kyselina mravenčí. Z dalších látek jsou to bílkoviny, lipidy, vitamín D a C, fosfor, serotonin, histamin, rutin, kvercetin, cholin, třísloviny a fytocidy.
Kopřiva – využití
Velice všestranná bylinka, to je pichlavá kopřiva. Použití k léčení různých neduhů je dostatečně prozkoumáno. Umí napomoci normálnímu stavu kostí, kloubů, kůže, vlasů a nehtů.1, 2 Blahodárně působí na nervovou a duševní rovnováhu, ale také na naši koncentraci a intelektuální aktivitu. Harmonizuje cévní soustavu. Ulevuje při těžkých nohou, pomáhá odvodňovat organismus. Harmonizuje ledviny i kardiovaskulární systém.
Používá se při detoxikačních kůrách. Osvěžuje tělo a nabudí novou energii. Povzbuzuje imunitní systém. Pro muže je to léčivka, která dokáže ovlivnit stav jejich prostaty. 3 Tělu dodává železo, hojí rány. Pomáhá zlepšovat stav při nachlazeních i virózách.
TIP: V kopřivových kůrách je potřeba pokračovat jen po omezenou dobu a dělat dlouhé přestávky. Kyselina šťavelová, kterou kopřiva obsahuje, totiž při dlouhodobém užívání nadměrně zatěžuje organismus a především ledviny.
Kopřiva – recepty
Jarní mladé kopřivy jsou výborné do salátů, polévek nebo k přípravě jemného špenátu. V léčitelství se pak používá kopřiva ve formě čajů, odvarů a oplachů
Kopřiva čaj
Jednoduchý nálev se připravuje v poměru 2 lžičky sušené kopřivy (nebo čerstvé) na hrnek vařící vody. Louhujeme asi 10 minut. Jak dlouho pít kopřivový čaj? Ideální je popíjet horký čaj po doušcích po celý den. Pomáhá při nachlazení, potížích kloubů, kůže i kostí. Je výborný na obnovu duševní pohody a nervové rovnováhy.
Kopřivová šťáva
Z čerstvých rostlin můžeme připravit vitamínovou a minerální bombu v podobě kopřivové šťávy. Mladé rostliny můžete rozmixovat, nebo je přidat do ranního smoothie.
Pozor, pro těhotné a kojící matky by mohla být kopřivová šťáva příliš silná. Doporučujeme se jí raději vyhnout. I čaj z kopřivy může být pro těhotné ženy příliš močopudný. Jeho užívání je dobré zvážit.
Kopřivový sirup – recept
Základní kopřivový sirup můžeme připravit z čerstvých rostlin, ale také ze sušené kopřivy. Budete potřebovat asi 70 mladých kopřiv (150 g sušených), které zalijete studenou vodou (2,5 litru). Přidejte 3 citrony bio kvality nebo s kůrou bez chemického ošetření nakrájené na plátky nebo 2 lžíce kyseliny citronové a krátce povařte. Směs zakryjte a nechte odstát do druhého dne. Přeceďte na a na litr vzniklé šťávy přidejte asi kilo cukru (lze nahradit medem). Na jemném plamenu vařte do max. 80 °C do zhoustnutí. Nalejte do sklenic a dobře uzavřete.
Kopřivový šampon
Listy i kořen kopřivy svaříme v litru studené vody (asi 50 g od každého). Přidat můžete březovou kůru, listy rozmarýnu nebo kořen lopuchu. Po vychladnutí přidejte lžíci jablečného octa.
Kopřivová voda proti mastným vlasům a lupům
Dejte 50 g sušených listů kopřivy do alkoholu a nechte macerovat asi čtrnáct dní. Vzniklou tinkturu můžete (ale nemusíte) naředit destilovanou vodou. Kopřivovou vodu vmasírujte do čistě umyté pokožky vlasů.
Kopřivový peeling
Doporučuje se pro otevření a vyčištění pórů především na zádech během zimy, kdy je kůže stažená a póry uspané. Smíchejte sušené listy kopřivy s olivovým olejem a nechte si směsí masírovat záda. Peeling nejen odstraní odumřelé buňky, ale také pomůže detoxikaci těla.
Pleťová voda
Dvě lžíce sušených listů kopřivy přelijte hrnkem studené vody a nechte asi 10 minut povařit. Kopřivová pleťová voda působí blahodárně na akné i ekzémy. 4
1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10911825/
2 https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/nettle
3 https://www.health.com/stinging-nettle-7254874
4 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1631074816300790
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.