Lípa květ řez
Související produkty
Detailní popis produktu
Lípa květ řez
Lípa je národní symbol a milovaná léčivka. Je skvělá při nachlazení, horečce i dráždivém kašli. Je močopudná a blahodárně působí na slinivku i játra. Srovnává hladinu cukru v krvi. Lípa pomáhá při usínání i k lepšímu spánku.
Lípa srdčitá
Lípu znají v Čechách všichni. Je to náš národní strom. Ty nejstarší lípy jsou s námi několik století. Mohutný kmen i koruna jsou místem pro život ptáků, květy pak zbožňují včely. Kvete v červnu, v době, kdy pomalu končí školní rok. Mají nádhernou jemnou vůni a obrovskou sílu. Lipový květ je doslova balzám pro lidský organismus.
Jestli je nějaký strom typický pro naše léčitelství, je to lípa. Květ jako léčivku znají pak všichni, méně se ale ví o prospěšných účincích mladých listů.
Lípa – účinky
Lípa léčivé účinky staví na koktejlu zdraví prospěšných látek. Lipový květ je obrovskou zásobárnou slizu, tříslovin, flavonoidů, silic a organických kyselin. Nechybí ani saponiny a fytosteroly. Je také bohatý na vitamín E.
Lípa – využití
Lípa se hojně využíváv čajových směsích a také samostatně. Napomáhá vylučování vody z těla, ale také vykašlávání nepříjemných hlenů. Blahodárně působí na slinivku břišní, podporuje metabolismus glukózy a správnou činnost jater. Přispívá k normální činnosti dýchacích cest a zvyšuje přirozenou odolnost organismu. Večerní popíjení lipového čaje navozuje příjemný uvolňující pocit a pomáhá s usínáním i lepším spánkem. Čaj zlepšuje trávení. Při nachlazení se užívá na pocení.
Léčitelé ordinují lipový květ nejen při nachlazení, ale také při potížích se žlučníkem či močovými cestami. Traduje se, že dobře tlumí kašel.
Lípa – recepty
Typický je lipový čaj. Lípa je ale také skvělá na inhalace či v koupelích. A můžete vyzkoušet i domácí lipové pastilky proti kašli.
Lipový čaj
Lipový čaj – příprava není komplikovaná. Stačí vzít lžíci lipového květu a zalít ji hrnkem vařící vody. Během deset minut máte na stole báječný lipový čaj. Účinky můžete posílit přidáním domácího medu. Tento čaj je výborný při nachlazení, kašli a na snížení horečky. Vyvolává pocení.
Lipový čaj – účinky při nespavosti
Při potížích s usínáním a spánkem můžete k lípě přidat majoránku a meduňku a připravit si večerní čaj.
Koupel s květy lípy
Úžasná relaxační koupel vznikne přidáním nálevu z květů lípy. Stačí vzít hrst květů lípy a zalít je litrem vroucí vody. Po 15 minutách můžete nálev scedit a přidat do koupele. Tato koupel je výborná i pro malé děti.
Domácí lipové pastilky proti kašli
Připravte si silný lipový čaj (asi 1 cl). Do něj dejte rozpustit 400 g medu a nakonec také 100 g želatiny. Nalejte do malého pekáčku a nechte ztuhnout. Druhý den ještě není hmota úplně tuhá a můžete ji nakrájet na kostičky. Jakmile pastilky ztuhnou, můžete je uložit do velké sklenice. Tyto bonbóny milují i malé děti.
Zjemňující pleťová voda
Hrst květů lípy a čtvrt litru pramenité vody ze studánky stačí k vytvoření domácí pleťové vody. Květy zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Sceďte a uložte do lednice. Tato pleťová voda uklidňuje pokožku.
Lipová tinktura
I z květů lípy lze připravit jednoduchou domácí tinkturu. Stačí smíchat 2 lžíce sušených květů lípy a 2,5 dl silného alkoholu a nechat asi 3 týdny macerovat na teplém místě. Obsah denně protřepejte. Nakonec tinkturu sceďte a užívejte půl lžičky třikrát denně.
Lipový sirup
Asi čtvrt kila lipových květů zalijeme dvěma litry vody. Přidáme nakrájený dobře umytý citrón a lžičku kyseliny citrónové. Přivedeme k varu a necháme stát do druhého dne pod pokličkou. Scedíme a přidáme cukr. Asi 1 kg cukru na 1 l šťávy. Zahřejeme na 80 °C. Pokud nechceme ničit vitamíny, stačí prohřát a nalít do lahví. Nebo můžeme svařit na konzistenci medu a až pak lahvovat.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.