Bylinná směs odvodnění, vhodná pomoc při otoku kotníku, lýtek a celkového zavodnění organismu, z pečlivě vybraných bylin: kopřivy, hlohu, přesličky, tužebníku a...
Čaj vhodný při onemocněních horních cest dýchacích doprovázených kašlem. Namíchán z plicníku, anděliky, třapatky, dobromyslu a lahodné pomerančové kůry. Jednu polévkovou...
Bylinná směs pozitivně ovlivňující tělo pro lepší soustředění na rozdíl od kávy, která může způsobit úzkost, nervozitu či nespavost. Směs obsahuje kopřivu list, jinan...
Uvolněte se prosím s šálkem bylinného čaje z meduňky, mateřídoušky a lékořice v ruce. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml teplé vody, nebo použijte naše čajové sítko...
Voňavé květy hluchavky milují ženy, které potřebují řešit gynekologické záněty, harmonizovat menstruaci a posílit poševní sliznice. Ulevují při kašli, bolesti v krku a zánětech v ústech. Uklidňují žaludek i střeva.
Hluchavka bílá
Bylinka, která roste na českých loukách, a kterou si lze v době před rozkvětem snadno splést s kopřivou. Jakmile rozkvete, už mýlka není možná. V přírodě rostou i další barevné varianty, ale k tradičnímu léčení se užívá nejvíce hluchavka bílá.
Také jste jako děti trhali kvítky hluchavky a vysávali z nich sladkou šťávu? Ne? Tak to někdy na procházce vyzkoušejte. Jejich sladkost vás mile překvapí.
Hluchavka – účinky
Květy hluchavky bílé obsahují nejvíce účinných látek z celé rostliny. Jejich protizánětlivá síla spočívá v obsahu taninů, saponinů, slizu, cholinu, kyseliny rozmarýnové, silic a flavonoidů. Jsou bohaté na minerály (železo, draslík) a kyselinu křemičitou.
Hluchavka bílá – využití
Úžasné jsou protizánětlivé účinky hluchavky. Je ale také výborné přírodní antidepresivum a sedativum. Užívá se v péči osliznice, které umí léčit i ochránit. Tlumí křeče při menstruaci, harmonizuje ji a pomáhá i v klimakteriu. Její hojivá síla se využívá při kašli, zánětech v ústech i uklidnění žaludku a střev. Oblíbená je jako pomocník při hemeroidech, popáleninách nebo k léčbě různých kožních problémů.
Hluchavka – recepty
Hluchavka bílá (květ) se užívá v čajích, ale také jako sedací koupel nebo oplachy postižených míst.
• Hluchavka – čaj hojivý
Hluchavkový čaj proti bolesti v krku, gynekologickým zánětům nebo při průjmu potřebuje na přípravu trochu času. Připravuje se totiž jako výluh. Lžičku květů hluchavky dejte do hrníčku se studenou vodou a nechte stát přes noc. Ráno pouze zahřejte a popíjejte. Pozor, nevařit. Během louhování se do vody uvolní hojivý sliz a protizánětlivé třísloviny.
• Hluchavka bílá – čaj pro harmonizaci menstruace
Tento čaj je nejlépe připravit spolu s dalšími bylinami, které podporují správnou činnost ženských orgánů. Míchá se hluchavka bílá, řebříček, kontryhel, meduňka a někdy také sedmikráska. Směs bylin se pouze spaří a nechá louhovat asi 10 minut. Čaj z hluchavky a dalších bylin je vhodné popíjet v období před menstruací.
• Sedací lázeň k léčbě gynekologických potíží
Hrst květů hluchavky bílé (můžete přidat i nať) zalijeme litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Nálev přidáme do sedací koupele. Koupel se doporučuje provádět každý den do vymizení potíží. Pomáhá při svědění a suché poševní sliznici.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.