Zásilkovna Z-Point nad 699 Kč zdarma

Řepík nať

35 Kč 56 Kč 100 Kč 154 Kč od 35 Kč
Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Zvolte variantu
Varianta
Možnosti doručení

Nenápadný řepík nám pomáhá už stovky let s neduhy jater, žlučníku a ledvin. Přispívá k uklidnění žaludku i střev. Napomáhá hojit drobné rány, záněty v ústech i krku. Bylinkáři ho doporučují na kašel, rýmu, ale i při revmatismu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Řepík nať

Nenápadný řepík nám pomáhá už stovky let s neduhy jater, žlučníku a ledvin. Přispívá k uklidnění žaludku i střev. Napomáhá hojit drobné rány, záněty v ústech i krku. Bylinkáři ho doporučují na kašel, rýmu, ale i při revmatismu.

Řepík lékařský

Řepík je hojně rozšířený a najdeme ho na loukách či mezích. Je to trvalka, která dorůstá až jednoho metru a krásně žlutě kvete. Možná může někomu připomenout i drobnou diviznu, ale opravdu vzdáleně. Jeho sílu využívali už staří Řekové i Slované. Sbírá se řepíková nať, účinky na zdraví má nať v plném rozkvětu.

Řepík nať

Řepík lékařský – účinky

Řepík účinky opírá o třísloviny a kyseliny. Obsahuje kyseliny ursolové, křemičité, nikotinové a organické. Účinky řepíku zesiluje cholin, flavonoidy a saponiny. Obsahuje také velkou dávku hořčin. Dalšími látkami jsou voňavé silice a minerální látky, jako je křemík či železo.

Řepík lékařský – nežádoucí účinky

Nejsou vypozorovány žádné nežádoucí účinky ani pro kojící či těhotné ženy. Přesto je vždy dobré konzultovat užívání s ošetřujícím lékařem.

Řepík – využití

Pro oficiální využití nemá řepík schválené zdravotní tvrzení. Přesto ho bylinkáři už po staletí využívají k podpoře činnosti jater, žlučníku, ledvin a žaludku.

Brzy na jaře jsou listy řepíku cenným zdrojem vitamínu C a minerálů. Při pobytu v přírodě je řepík doporučován jako první pomoc při drobných zraněních a odřeninách, ale také jako bylinka proti průjmu. Bylinkáři ho využívají v čajích proti kašli, rýmě, zánětům v krku, ale také třeba při revmatismu. Připravují z něj také účinné kloktadlo

Řepík – recepty

Řepík má velice bohaté využití. Jeho sílu můžeme čerpat v různých formách od řepíkového čaje až po obklady.

Řepíkový čaj - jeho účinky a využití

Řepíkový čaj by měl přispívat k posílení jater, vyčištění ledvin, ale také při kašli, průjmu nebo čištění krve. Na hrnek vroucí vody budeme potřebovat vrchovatou lžíci sušené nati řepíku.

Kloktadlo

Bylinkáři tvrdí, že vychlazený nálev z řepíku pomáhá léčit záněty v ústech a hrdle. Pro větší sílu k řepíku doporučují přidat třeba tymián, šalvěj nebo měsíček.

Výplach úst při bolesti zubů

Řepíkový čaj (nálev) je doporučován i při drobných zánětech zubů. Výborný je v kombinaci s hřebíčkem, který na zuby umí působit jako mírné anestetikum.

Koupel s řepíkem

Pro unavené nohy a bolavé klouby si můžete připravit koupel z řepíku. Stačí, když do koupele předáte hrnek nálevu.

Obklady z řepíku

Další formou, jak můžete nechat řepík působit na bolavé klouby, jsou obklady. Ty by měly blahodárně působit i na hůře se hojící rány nebo pohmožděniny.

Řepíková tinktura

Lžíci řepíku zalijeme skleničkou silného alkoholu a necháme asi dva týdny louhovat. Po přecezení se užívá 30 kapek třikrát denně. Kůra by měla být dlouhá asi měsíc.