Zásilkovna Z-Point nad 699 Kč zdarma

Zeměžluč nať

37 Kč 56 Kč 130 Kč 205 Kč od 37 Kč
Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Zvolte variantu
Varianta
Možnosti doručení

Hořká chuť zeměžluči napravuje trávení. Blahodárně působí na játra, žlučník a celý trávicí systém. Podporuje peristaltiku střev i zdravou chuť k jídlu. Působí na metabolismus a slezinu. Umí uklidnit tělo a povzbudit imunitu.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zeměžluč nať

Hořká chuť zeměžluči napravuje trávení. Blahodárně působí na játra, žlučník a celý trávicí systém. Podporuje peristaltiku střev i zdravou chuť k jídlu. Působí na metabolismus a slezinu. Umí uklidnit tělo a povzbudit imunitu.

Zeměžluč nať

Zeměžluč okolíkatá

Někteří bylinkáři tvrdí, že název bylinky spojuje dvě slova: země-žluč. Nebo jsou to slova tři? Ze-mě-žluč. Spojení vymysleli naši předci a opřeli se o schopnost bylinky podpořit vylučování žluči. Je to dvouletka, která dorůstá maximálně půlmetrové výšky. První rok tvoří jen přízemní růžici a až druhým rokem vyrůstá lodyha s přisedlými lístky. Kvete od června do září. Sbírá se nať, která se při sběru musí ustřihnout. Rostlina totiž nemá pevné kořeny, poškodila by se a při druhém vyrašení by nemohla vysemenit.

Zeměžluč – účinky

Bylinkáři milovaná hořká bylinka zeměžluč. Léčivé účinky zajišťuje vysoký obsah hořčin, pryskyřic a glykosidů. Obsahuje také silice, třísloviny, mastné kyseliny, cukry a vosky.

Zeměžluč – využití

Zeměžluč působí na normální trávení a má relaxační účinky. Podporuje dobré usínání.Vysoký podíl hořčin ji předurčuje k působení na trávicí systém, játra a žlučník. Má podporovat peristaltiku střev a tvorbu žaludečních šťáv. Léčitelé ji využívají k podpoře chuti k jídlu, při pálení žáhy, nadýmání, ale třeba také v boji proti střevním parazitům. Má podporovat metabolismus těla, správnou funkci sleziny. Je oblíbená při detoxikaci a boji s infekčními onemocněními trávicího traktu.

Zeměžluč nať

Bylinkáři z ní vytvářejí obklady na hemeroidy a kožní problémy. Využívají její schopnost posilovat imunitu a podporovat hojení ran. Má zvyšovat tlak krve a uklidňovat duši a tělo.

Zeměžluč – nežádoucí účinky

Užívání zeměžluči by měly vynechat těhotné a kojící ženy, zde by se hořčiny mohly přenést do mléka a zkazit jeho chuť. Předávkování bylinkou může vyvolat zvracení a průjem.

Zeměžluč – recepty

Základním prostředkem je jednoduchý nálev. Nicméně bylinkáři ze zeměžluči vyráběli také aperitivy, tinktury nebo třeba obklady.

 • Zeměžluč – čaj

Čaj připravíme jako jednoduchý nálev. Vezmeme lžičku bylinky a hrnek vroucí vody. Zalijeme a necháme 10 minut louhovat pod pokličkou. Čaj podporuje trávení, ulevuje od těžkého žaludku po jídle.

 • Zeměžluč – obklady

Z nálevu můžete připravit obklady, které se přikládají na rány, hemeroidy a kožní problémy.

 • Aperitiv

Pro povzbuzení chuti k jídlu připravovaly babičky aperitiv z zeměžluči a máty peprné. Přidat můžete také plátky citronu. Vše zalijte dobrým bílým vínem a necháte týden louhovat. Víno by mělo pomoci uklidnit také rozbouřený žlučník.

 • Zeměžlučové víno

Přidáte-li do výše uvedeného aperitivu také heřmánek a pelyněk, získáte silnější prostředek pro povzbuzení jater a žlučníku.

 • Zeměžluč – tinktura

Na potíže s trávením je výborná tinktura z zeměžluči. Vezmete 20 g sušené bylinky a zalijete ji asi dvěma deci silného alkoholu. Necháte dva týdny macerovat a pak slijete. Užívá se 20 kapek třikrát denně.