Bylinný čaj podporující ženské zdraví a předmenstruační pohodu. Namíchán z kontryhele, šalvěje, řebříčku, brusinky list, ostružiníku a třezalky. Jednu polévkovou lžíci...
Bylinná směs pro uklidnění a zlepšení kvality spánku. Namíchaná z meduňky nať, heřmánku pravého květ, levandule květ, lípy květ, dobromyslu nať a kozlíku lékářského...
Jaterní bylinná směs z přesličky, pampelišky, třezalky, měsíčku a jitrocelu přispívající k optimální funkci trávící soustavy. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500 ml...
Latinský název pro kozlík lékařský je valere, což znamená být zdráv. Má silné uklidňující účinky, zmírňuje poruchy spánku, neklid i nervové vyčerpání. Pomáhá při úzkosti, křečích, ale také menstruační bolesti.
Kozlík lékařský
Oddenek kozlíku lékařského užívali lékaři už ve starém Řecku. Připisovali mu nejrůznější vlastnosti. Jisté jsou ale jeho uklidňující a spasmolytické účinky. 1 Můžete ho najít pod jmény valeriána, baldrián, čertikus či kočičí kořen.
Kozlík lékařský je vysoká vytrvalá bylina. Její výška může být až 1,5 metru. Kvete bílým až červenými kvítky, které vytváří chomáčky připomínající nadýchanou vatu. Z rostliny využíváme především kořeny, které se vyrývají na podzim. Jedlá je ale celá. Díky obsahu hořčin chutná mírně nahořkle.
Z účinných látek obsahuje kyselinu valerovou, terpenické látky, cukry, sliz, třísloviny, hořčiny, flavonoidy a alkaloidy. Kombinace látek, která má silné sedativní účinky, blahodárně působí na psychiku a mírní poruchy spaní.
Kozlík lékařský použití
Nejčastěji se kozlík lékařský užívá ve formě kapek. Pomáhá s odstraněním nervozity i úzkostí, navozuje pocit klidu a pomáhá lépe usínat i spát. Pro lepší spánek s doporučuje kombinovat s chmelem. 2 Kozlík na spaní užívají lidé už po staletí. Uvolňuje křeče hladkého svalstva, proto je vhodný při menstruačních bolestech.
Kozlík lékařský je příbuzný s kozlíčkem polníčkem. Ano, s tím polníčkem, který máme rádi v salátech. Uklidňující sílu kozlíku lékařského tedy můžete využít také v letních salátech. Stačí přidat mladé lístky nebo květy. Jen pozor, mají lehce nahořklou chuť, přidáváme tedy opatrně.
Kořen kozlíku lékařského – recepty
Kozlík lékařský se dá užívat různě. Nejčastější a nejúčinnější je ale využití kořene ve formě kapek. Takto je z rostliny získáno nejvíce účinných látek.
• Kozlíkové kapky – účinky
Valeriány či baldriánové kapky jsou různé názvy pro kozlíkové kapky. Jsou rychlou pomocí v případě nespavosti a duševní tísně. Stačí pár kapek do vody a během pár minut dojde k uklidnění, takovou moc má kozlík lékařský. Dávkování ale musí být opatrné. Užití nadměrného množství může způsobit ospalost nebo až bolest hlavy či rozostřené vidění.
Výroba kozlíkových kapek
Výroba kapek není složitá. Stačí usušený hrst kozlíkového kořenu zalít alkoholem a nechat 21 dní odpočívat. Po té kapky scedíme, nalijeme do tmavé skleněné lahvičky a užíváme v případě potřeby. Čím silnější alkohol tím více účinné látky se vylouhuje.
• Kozlík lékařský – Čaj či odvar?
Kozlík lékařský není vhodný pro přípravu čaje. Pro uvolnění všech účinných látek je ideální naložení do alkoholu. Nicméně lze připravit odvar, který ale neužíváme vnitřně. Odvar z kořene kozlíku se užívá formou obkladů. Pomáhá při různých pohmožděninách. Nejčastěji po pádech.
• Lázeň z kozlíku lékařského
Výborné účinky v období silného stresu má relaxační lázeň z kozlíku lékařského. Její příprava je snadná. Do dvou litrů studené vody vhoďte 3 hrsti kořene kozlíku a přiveďte k varu. Přidejte heřmánek, květ levandule nebo sušenou meduňku a ještě 5 minut povařte. Odstavte z plamene, zakryjte pokličkou a nechte alespoň dvě hodiny louhovat. Scezený odvar nalijte do večerní lázně. Přejeme klidný spánek.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.