Maliník list
Související produkty
Bylinná směs Nachlazení obsahující podběl, heřmánek, třezalku, mátu a šalvěj přispívající k normální funkci dýchacích cest a podporující imunitu organismu. Jednu polévkovou...
Bylinná směs Povzbuzení je to pravé pro Vaši energii. Ochutnejte směs ibišku, stevie, zázvoru, citronové kůry a skořice, namíchané tak, aby se dala zalít studenou vodou....
Bylinná směs pozitivně ovlivňující tělo pro lepší soustředění na rozdíl od kávy, která může způsobit úzkost, nervozitu či nespavost. Směs obsahuje kopřivu list, jinan...
Bylinná směs s mátou, kopřivou, plodem rakytníku a třezalkou - bylinami osvěžujícími a podporujícími dobrou psychickou kondici. Jednu polévkovou lžíci zalijte 400-500...
Detailní popis produktu
Maliník list
Malinový dort milují děti, maliníkové listy jejich maminky. Z listů maliníku se tradičně připravuje těhotenský, předporodní i poporodní čaj. Pomáhá ženám harmonizovat menstruaci a ulevit při menopauze a tiší trávení. 1 Jeho rolí je zvýšit průtok krve do dělohy a pomoci svalovým vláknům dělohy v organizovanějším stahu. Studie naznačují, že některé složky rostlin, jako například fragrin, alkaloid, skutečně působí přímo na hladký sval. 2
Maliník obecný
Typický lesní keřík, ale také keř českých zahrádek. Dorůstá výšky asi jednoho metru. Má pichlavé větve, drobné květy a úžasné lahodné plody. V létě si můžeme užívat skvělý malinový koláč, ale po celý rok jeho listy. Pokud chceme listy v plné síle pro léčivé účinky, je ideální sbírat je brzy z jara.
Maliník list – využití
Maliník list je výborný pro harmonizaci trávení. Napomáhá většímu vylučování vody z organismu. Ulevuje při premenstruačních potížích a menopauze.
V lidovém léčitelství se doporučuje pití čaje při horečkách, v rekonvalescenci a při onemocněních ledvin a močových cest. Je to typická tradiční bylina při nechutenství. Připravují se z něj čaje pro otěhotnění, udržení těhotenství a v přípravě na porod. O maliníku se traduje také, že má protizánětlivé účinky a pomáhá v léčbě průjmu. Přispívá k tišení bolestí hlavy a urychluje léčbu drobných ran.
Maliník – účinky
Maliník je bohatý na třísloviny, organické kyseliny (kyselina citrónová), flavony a minerály. Nechybí v nich ani vitamín C. Jsou bohaté na slizovité látky, cukry, karoten, pektin a silice.
TIP: Podobné účinky mají také listy ostružiníku a jahodníku.
Maliník – recepty
Maliník nejčastěji užíváme formou čaje. Výborné je ale také maliníkové kloktadlo.
Maliníkový čaj pro dobré trávení
Jednoduchý maliníkový čaj připravíte zalitím lžičky listů maliníku vroucí vodou. Pomáhá při žaludečních křečích, průjmu a rozbouřeném trávení.
Maliníkový čaj před otěhotněním
Jednoduchý maliníkový čaj se doporučuje popíjet po dobu tří menstruačních cyklů. Napomáhá harmonizaci menstruačního cyklu a tím i snadnějšímu otěhotnění.
Maliníkový čaj těhotenství
Pro udržení těhotenství doporučují bylinkáři maliníkový čaj s přidáním řebříčku, kontryhelu, meduňky a kopřivy. Tento čaj může být doprovodnou kůrou po vyšetření lékařem a stanovení diagnózy.
Maliníkový čaj před porodem
Jakmile se tělo ke konci těhotenství začne chystat na porod, můžete ho podpořit maliníkovým čajem. Ideální je k maliníku přidat kontryhel, jako další typickou ženskou bylinku. U maliníkového čaje před porodem zpozorněte, pokud budete mít zácpu. Tento čaj ji může zhoršit. Při normálním trávení je ale výbornou podporou těla.
Maliníkový čaj pro rekonvalescenci po porodu
V době rekonvalescence se maliníkový čaj doporučuje pro svůj obsah vitamínu C. Traduje se také, že pomáhá vyčistit porodní cesty a zkrátit dobu krvácení. Na celkovou rekonvalescenci dělohy také dobře působí maliníkový čaj. Zkušenosti maminek to jen potvrzují.
Maliníkový čaj v menopauze
Toto období je pro ženy náročné. Maliníkový čaj pro zralou ženu doporučují bylinkáři obohatit o listy černého rybízu, chmel a šalvěj. Takový čaj mírní potíže spojené s menopauzou.
Maliníkové kloktadlo
Z odvaru z maliníkových listů připravíte výborné kloktadlo. Ulevuje při zánětech v krku a dutině ústní. Stačí zalít lžíci maliníku hrnkem studené vody. Přivést k varu a vařit 15 minut. Scedíme a necháme vychladnout.
1 https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/red-raspberry-leaf
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.