Hluchavka bílá
Původní evropská bylinka je v době před rozkvětem téměř k nerozeznání podobná klasické kopřivě. Její listy, ale na dotek nežahají. Od toho také pramení její název. Je nežahavá, tedy je hluchá. S lidskou hluchotou to nemá nic společného. Jakmile rozkvete, už ji poznáte na první pohled.
Hluchavka bílá – léčivé účinky
K léčivým účelům se sbírá hluchavka – květ a nať. Nať lze sbírat celou včetně květů, nebo pouze zelené části. Nať obsahuje především třísloviny, sliz, soli draslíku, silici, saponin, flavonoidy a glykosidy.
Hluchavka bílá – recepty
Nať hluchavky bílé využíváme především pro zevní ošetření nemocných míst. Výborné jsou sedací koupele, koupele celého těla, obklady či omývání. Připravit můžeme ale také hluchavkový čaj.
• Hluchavka – čaj (odvar)
Nať hluchavky zalijeme studenou vodou a povaříme asi 7 minut. Odstavíme a necháme stát asi 10 minut. Přecezený odvar můžeme využít do sedacích koupelí nebo si připravit obklady či hluchavkovou náplast.
• Koupele z hluchavky bílé
Podobně jako sedací koupel můžeme připravit také koupel celého těla. Využijeme odvar, který připravíme ráno, a necháme ho stát až do večera. Koupel z takto dlouho louhované hluchavky pomáhá při problémech s konečníkem. Zastavuje svědění, praskliny a mírní projevy hemeroidů.
• Hluchavkový čaj při výtoku
Ženy čas od času potrápí výtok, který průvodním znakem zánětu pochvy. Velice účinný je čaj, který připravíme ze směsi bylin, kde základem je nať hluchavky a kontryhelu. Přidat můžeme řepík, řebříček, šalvěj, heřmánek. Čaj popíjíme po celý den.
• Čaj z hluchavky – odvar na kožní problémy
Při kožních ekzémech je velice účinný silný hluchavkový odvar, který ale nepijeme. Využijeme ho k zevnímu omývání postižených míst.